Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Kış mevsiminde çok insanın yakalandığı soğuk algınlığının tedavisi için bazı önerileri yazıyoruz. Soğuk algınlığından kurtulmak için bitkisel çözüm önerileri ve tavsiyelerin bazıları:Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?
Kış mevsiminde insanların bir çoğu grip ya da nezle oluyor. Grip insanlar da baş ağrısına, hapşırmaya ve çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden oluyor. Soğuk algınlığı yaşayan insanların bol sıcak sıvı tüketmeleri gerekiyor. Çünkü sıvı vücuddaki bakterileri, virüsleri etkisiz hale getirerek vücut dışına atılmasını sağlar. Özellikle bol sıvı terlemeyi sağlar ve kişi 3-5 gün içerisinde sağlığına kavuşur.* Stres bağışıklık sisteminizi zayıflattığı için her türlü stresten ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmalısınız. Olumdu süşünmek, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.
* Soğuk algınlığı için bilinen en uygun tedavi yöntemin, istirahat ve dinlenmedir.
* Kendinizi soğuktan korumalı, hatta sıcak tutmalısınız.  Aşırı terlemedikçe vücut ısısının sıcak tutulması, hastalıkla savaşırken yardımcı olacaktır.* Yorulmadan, hafif bir yürüyüş kan dolaşımını arttırır ve enfeksiyon bölgesine akyuvarların gelmesine katkıda bulunur.
* Hazmı zor gıdalardan kaçınmalısınız. Az yağlı gıdalar, et ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler yenmesi tavsiye edilir.
* Tavuk çorbasının burundaki salgının kıvamını azaltarak, tıkanıklığı giderdiği bilinmektedir. Ayrıca özellikle sıcak tavuk çorbası içerseniz, salgı üretiminiz artır, hapşırma ve sümkürme yoluyla mikropların erken atılmasına yardımcı olur.
* Su buharıyla odanın havasını nemlendirebilirsiniz.
Soğuk Algınlığına Bitkisel Tedavi
Bir bardağa limon sıkarak üzerine biraz su ekleyin. Bardağı çay kaşığı ile karıştırın ve limon suyunu için. Bu boğaz da oluşan balgamın sökülmesini sağlar. Ayrıca limon suyunda b vitamini bulunduğundan dolayıı tüketmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Soğuk algınlığında bol bol meyve tüketilmesi gerekir. Kış aylarında satılan portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri bol bol tüketebilirsiniz.
Soğuk algınlığı yaşıyorsanız kesinlikle ağır yiyecekler de tüketmemeye özen gösterin. Çünkü ağır yemekler başınızın daha çok ağrımasına neden olacaktır. Az yemek tüketip, bol meyve ve bol sıvı tüketmelisiniz. Çayınızın içerisine bir limon sıkarak sıcak sıcak içebilirsiniz. Bu da sizin daha erken ve hızlı bir şekil de zayıflamanızı sağlıyacaktır.
Soğuk Algınlığı İçin Zencefil Çayı
Zencefil çayı, soğuk algınlığı için tavsiye edilir. Zencefil çayını yapmak için, 2.5 santim uzunluğundaki taze zencefil kökü dilimlenir. Alüminyum olmayan bir kaba konulur. Üzerine iki bardak su eklenir. Kabın ağzını sıkıca kapatılıp 20 dakika kaynatılır. İçine yarımun limon suyunu sıkıp, balla tatlandırabilirsiniz.

 

0 Yorum

Yorum Bırak