Patlıcan Kebabı

Patlıcan Kebabı

Patlıcan kebabını tarif edecek söz bulamıyorum doğrusu. Bu kadar sade bir tariften bu kadar lezzetli bir kebabın ortaya çıkacağı belki tahmin edilemez ama hiç şüphesiz yine lezzeti püf noktalarına bağlı.Tabii ki püf noktalarının ilki kullanılan malzeme.

Bu iş için kullanılacak en lezzetli patlıcan Birecik patlıcanı. Zaten Urfa Birecik’in patlıcan kebabı meşhur. Et içinse yağlı kıyma kullanılmalı ki daha lezzetli olsun.

İkinci püf noktası ise pişirilmesi. Patlıcan kebabı ister mangalda isterse fırında pişirilsin daha lezzetli olması için ocak üzerinde ‘terletme’ denilen çok kısık ateşte ikinci bir pişirme işlemine tabi tutma. Bu sayede patlıcanlar iyice yumuşuyor ve kebabınız daha lezzetli oluyor.

Malzemeler:
1 kg. uzun patlıcan
1/2 kg. yağlı kıyma
tuz,karabiber
domates,biber

Hazırlanması:
Patlıcanları 2-3 parmak enliliğinde bıçakla kesinKıymanın içine tuz ve karabiberini yoğurarak karıştırın.Fırın tepsisine bir patlıcan ceviz büyüklüğünde bir parça kıyma şeklinde dizin.Domatesleri dörde, biberleri ikiye bölüp tepsiye alın. Kebabın dibine bir miktar su döküp fırında pişirin.Piştikten sonra suyu eksilmişse biraz daha su ekleyin, tepsinin üzerini başka bir tepsi ile kapatın ve ocakta kısık ateşte biraz daha pişirin.

0 Yorum

Yorum Bırak