Pirinçli Kabak Öğreten

Pirinçli Kabak Öğreten

 

Merhaba, Türkiye ’nin Lezzetli ve en güzel yemek tarifleri sitesi Lezzetus takipçileri, Kabak Tatlısı Tarifi ile sizlerleyiz. Diyet yemekleri tarifleri serimize devam ediyoruz. Kabakların tadı mevsimine göre değişebilir. Bu nedenle tatlandırıcı miktarı yetmemişse /artırılması gerekirse, tatlandırıcının pişen karışıma kesinlikle direkt toz halinde eklenmemesi gerekir. Aksi takdirde tatlandırıcı topaklanacaktır. Bunun yerine ayrı bir yerde tatlandırıcı ve suyu ısıtarak karıştırdıktan sonra, karışıma ekleyebilirsiniz.
Diğer diyet tariflerimiz için, diyet katagorisine bakabilirsiniz. Tatlı tariflerinden, diyet çorbalara, diyet kurabiye tariflerinden diyet kek tariflerine, diyet salata tariflerine uzanan geniş bir yelpazeye sahip katagorimiz.

 

Diyet Kabak Tatlısı Tarifiiçin malzemeler

1 kg. ayıklanmış bal kabağı

500 gr. su
400 gr. tatlandırıcı

Diyet Kabak Tatlısı Tarifi

Tatlandırıcı ve su ocakta ısıtılarak, iyice çözülene kadar karıştırılır. Çözüldükten sonra içerisine kavun dilimi büyüklüğünde kesilerek hazırlanmış kabaklar atılır ve kapağı mutlaka kapatılarak pişirilir. Daha sonra ocaktan alınarak soğutulur. Bu karışım kaşık ile ezilerek ya da elektrikli doğrama makinesi “rondo” ile iyice püre haline getirilerek kabaklı pastada kullanılacaktır. istenilirse püre haline getirilmeden, sadece kabak tatlısı olarak da servis edilebilir.

0 Yorum

Yorum Bırak